home
Caricatura zilei
o caricatură pe zi de Mihai Matei
05.02.2024
FAPTUL DIVERS

POLONEZII SE RESPECTA, ROMANII INCA NU!

Fermierii polonezi vor începe o grevă generală peste o săptămână, plănuind, în special, să blocheze granița cu Ucraina în semn de protest împotriva politicii agricole europene, a informat sindicatul Solidaritatea.„Răbdarea noastră s-a epuizat. Poziția Bruxelles-ului din ianuarie 2024 nu poate fi acceptată de comunitatea noastră agricolă. În plus, inacțiunea autorităților poloneze care intenționează să coopereze cu Comisia Europeană si să respecte toate deciziile acesteia. privind importul de produse agricole și alimente din Ucraina nu ne lasă de ales decât să declarăm greva generală”, au spus protestatarii într-un comunicat.Ei plănuiesc să înceapă protestul pe 9 februarie cu o blocare a punctelor de trecere a frontierei cu Ucraina, iar fermierii intenționează să blocheze și autostrăzile din toată țara.Protestele fermierilor au loc în multe țări europene. Unul dintre motivele principale este afluxul exploatațiilor agricole ucrainene în produsele agricole. Acordul dintre UE și Kiev de extindere a regimului comercial facilitat a stârnit proteste, în special la Bruxelles.SEFermierii polonezi vor începe o grevă generală peste o săptămână, plănuind, în special, să blocheze granița cu Ucraina în semn de protest împotriva politicii agricole europene, a informat sindicatul Solidaritatea.„Răbdarea noastră s-a epuizat. Poziția Bruxelles-ului din ianuarie 2024 nu poate fi acceptată de comunitatea noastră agricolă. În plus, inacțiunea autorităților poloneze care intenționează să coopereze cu Comisia Europeană si să respecte toate deciziile acesteia. privind importul de produse agricole și alimente din Ucraina nu ne lasă de ales decât să declarăm greva generală”, au spus protestatarii într-un comunicat.Ei plănuiesc să înceapă protestul pe 9 februarie cu o blocare a punctelor de trecere a frontierei cu Ucraina, iar fermierii intenționează să blocheze și autostrăzile din toată țara.Protestele fermierilor au loc în multe țări europene. Unul dintre motivele principale este afluxul exploatațiilor agricole ucrainene în produsele agricole. Acordul dintre UE și Kiev de extindere a regimului comercial facilitat a stârnit proteste, în special la Bruxelles.Se  pare ca am avea ce invata de la polonezi daca am vrea!

ALIMENTELE S-AU IEFTINIT ATATA CA AU DEVENIT MAI SCUMPE!

Măsurile adoptate de Marcel Ciolacu, inclusiv plafonarea adaosului comercial provoacă noi creșteri de prețuri! Este avertismentul economiștilor, care susțin că și majorările de salarii se vor reflecta în prețul final. Între timp, comercianții recunosc că au crescut prețurile unor produse pentru a compensa plafonarea la alimentele de bază. Experții spun că până la Paște, am putea vedea prețuri mai mari si cu 20% la raft. Și majorarea TVA se reflectă la rafturi.Practic, românii contrazic statul și spun că plafonarea adaosului comercial nu a avut efecte. Mulți nu recunosc produsele incluse pe listă și asta pentru că multe dintre ele nu sunt etichetate corespunzător la raft. Măsura a fost prelungită pentru încă două luni și sunt acum 17 categorii de produse.Experții susțin că măsurile duc la alte scumpiri, iar puterea de cumpărare rămâne mică.„Nu s-a vazut absolut deloc efectul pozitiv si mai mult decat atat pretul celorlalte produse a crescut, este o crestere de 20%. pe fondul unei puteri de cumparare scazute care a ramas constanta „, a declarat Dragoș Frumosu, președinte SINDALIMENTA.Și autoritățile recunosc că plafonarea a dus la scumpiri.Potrivit analizei facuta de consiliul concurentei unele alimente s-au ieftinit chiar si cu 50%, insa sunt si produse care s-au scumpit in aceasta perioada. spre exemplu castravetii costa mai mult cu 47%, usturoiul cu 15%, iar ouale sunt mai scumpe cu 4%Produsele pentru igienă și cele pentru curățenie costă mai mult cu peste 20%.Pensionarii spun ca parca era mai bine inainte de ieftinirea lui Ciolacu! Puteau cumpara mult mai multe co o suta de lei!

FLUTURAS NU MAI AI ARIPIOARE!

Într-o demonstrație de neîncredere și frustrare, bucovinenii au transformat mitingul electoral al lui Flutur într-un veritabil tribunal public.Prezența slabă, cu puțin peste 100 de persoane a subliniat nemulțumirea profundă a românilor față de politicile PNL și, în special, față de Flutur. Mitingul, menit să fie un spectacol de forță, s-a transformat într-un eșec de proporții, reflectând o deziluzie larg răspândită.Critica a venit din toate colțurile: pensionarii, frustrați de prețurile care par să concureze cu cele din Italia și de salariile care rămân nesatisfăcătoare, consilierii PNL care s-au dezis de Flutur în semn de protest, și chiar membrii de partid, mulți absenți, semnalând o criză internă. Flutur, cândva un nume de rezonanță în politica locală, pare să fie acum o umbră a ceea ce a fost, incapabil să mobilizeze susținerea nici măcar în propriul bastion electoral.Bucovinenii, cu amărăciune și dezamăgire în glas, l-au întrebat pe Flutur despre pădurile vândute la austrieci, despre sărăcia care i-a determinat pe jumătate dintre ei să caute un trai mai bun departe de acasă, și despre promisiunile nerealizate care au fost înlocuite de mitinguri electorale fără suflet și fără audiență.Mitingul a degenerat în scandal, cu întrebări incomode despre prețurile mari și veniturile mici, lăsând în urmă un lider PNL apărat de brigada de partid, dar expus criticilor și nemulțumirilor profunde ale comunității.Parca pe vremea lui Basescu si a PDL-ului, Flutur era mai in forma!

CANDIDATA LA CANDIDATURA

Gabriela Firea, care s-a autoproclamat „candidatul la candidatură” în PSD pentru Primăria Capitalei, spune că liderul PSD, Marcel Ciolacu, trebuie să iasă public să spună dacă este reală informația că el ar urma să fie candidatul partidului la Primăria București, iar liderul PNL, Nicolae Ciucă, să fie candidat comun la alegerile prezidențiale. Gabriela Firea a declarat, luni, pentru B1 TV, că ea este în continuare candidat la candidatură din partea PSD pentru Primăria Capitalei, iar dacă în coaliție funcția de primar general va face obiectul unor negocieri mai ample, la pachet cu alte funcții importante, acest lucru va trebui explicat cetățenilor.Ar fi bine sa fie asa simplu, dar politica e tare intortocheata!

LIDERUL HAMAS E IN CORZI

Ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, a declarat luni că liderul mișcării palestiniene Hamas din Gaza, Yahya Sinwar, este „pe fugă” și merge „din ascunzătoare în ascunzătoare”, în timp ce forțele israeliene continuă să bombardeze Khan Younès (sud), orașul său natal, potrivit AFP.„Conducerea Hamas – cu Yahya Sinuwar în frunte- este pe fugă, Sinwar merge din ascunzătoare în ascunzătoare, nu poate comunica cu cei din jurul său”, a declarat el, susținând că Sinwar nu își comanda forțele, ci se ocupa de „supraviețuirea sa personală”.De ce s-o mai ascuns, cand stie clar ca pana laurma va fi prins?

VA MAI AMINTITI?

 • „Cunoaște-te pe tine însuți.” – Socrate
 • „Gândește singur!” – Immanuel Kant
 • „Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți.” – Iisus Hristos
 • „Nu există nimic de care să te temi, decât de frica în sine.” – Franklin D. Roosevelt
 • „Tot ce contează este că ai jucat bine jocul.” – Mahatma Gandhi
 • „Adevărul te va elibera.” – Ioan 8:32
 • „Fie ca forța să fie cu tine.” – Star Wars
 • „Nu poți face o omletă fără să spargi câteva ouă.” – Proverb
 • „Omul este condamnat să fie liber.” – Jean-Paul Sartre
 • „Ceea ce nu te omoară te face mai puternic.” – Friedrich Nietzsche
 • „Ceea ce nu se vede este mai important decât ceea ce se vede.” – Antoine de Saint-Exupéry
 • „Imaginează-ți că nu există rai… și-apoi fă-l realitate.” – John Lennon
 • „Dă-mi libertate sau dă-mi moartea!” – Patrick Henry
 • „Nu am eșuat. Tocmai am găsit 10.000 de moduri care nu funcționează.” – Thomas Edison
 • „Nu există drum spre fericire. Fericirea este drumul.” – Thich Nhat Hanh
 • „Cel mai bun mod de a prezice viitorul este să-l creezi.” – Abraham Lincoln
 • „Nu te teme de perfecțiune, nu o vei atinge niciodată.” – Salvador Dali
 • „Singurul lucru constant este schimbarea.” – Heraclit
 • „Aventura începe acolo unde se termină harta.” – Christopher McCandless
 • „Oamenii sunt ca niște ferestre. Unii reflectă soarele, alții doar obscuritatea.” – Bob Dylan
 • „Trăiește ca și cum ai muri mâine. Învață ca și cum ai trăi veșnic.” – Mahatma Gandhi 22. „Ceea ce contează nu este lungimea vieții, ci calitatea ei.” – Seneca
 • „Nu judeca o carte după copertă.” – Proverb
 • „Nu există nimic mai bun decât un prieten adevărat.” – Aristotel
 • „Râsul este cel mai bun medicament.” – Proverb
 • „Nu poți alege cum să mori, dar poți alege cum să trăiești.” – Joan Baez
 • „Iubește viața pe care o trăiești. Trăiește viața pe care o iubești.” – Bob Marley
 • „Nu există rușine în a eșua, ci în a nu încerca.” – William Shakespeare
 • „Cel mai bun mod de a te face fericit este să faci fericit pe altcineva.” – Groucho Marx 30. „Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.” – Mahatma Gandhi
 • Două lucruri sunt infinite: universul și prostia umană. Dar la univers nu sunt chiar sigur.” – Albert Einstein
 • „Singurul mod de a face o treabă mare este să iubești ceea ce faci.” – Steve Jobs
 • „Nu poți niciodată să învingi o persoană care nu se dă bătută.” – Babe Ruth
 • „Cea mai bună modalitate de a prezice viitorul este să-l creezi.” – Peter Drucker
 • „Generațiile trecute au îngropat, generațiile prezente plantează, iar generațiile viitoare recoltează.” – Warren Buffett
 • „Cred că secretul succesului este să te simți confortabil în propria ta nebunie.” – Atticus Poetry
 • „Visează îndrăzneț. Risca mai mult decât ești rugat să faci. Îngrijorează-te mai puțin despre ceea ce gândesc ceilalți.” – Eleanor Roosevelt
 • „Nu am eșuat. Am găsit 10.000 de moduri care nu funcționează.” – Thomas Edison
 • „Dacă îți place ceea ce faci, nu va mai fi o muncă zi de zi în viața ta.” – Confucius
 • „Când îți place ceea ce faci, nu vei munci nicio zi din viața ta.” – Marc Anthony
 • „Fă ceea ce poți, cu ceea ce ai, acolo unde ești.” – Theodore Roosevelt
 • „Dacă nu te sacrifici pentru ceea ce îți dorești, ceea ce îți dorești devine sacrificiul.” – Joubert Botha
 • „Cea mai mare plăcere în viață este să faci ceea ce oamenii spun că nu poți face.” – Walter Bagehot
 • „Succesul este trecerea de la un eșec la altul fără pierderea entuziasmului.” – Winston Churchill
 • „Oamenii puternici încurajează întotdeauna comportamentul celor slabi.” – Jim Rohn
 • „Nu am niciun secret al succesului. Este rezultatul pregătirii, muncii și învățării de la eșecuri.” – Colin Powell
 • „Fii tu schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.” – Mahatma Gandhi
 • „Cel mai bun moment pentru a planta un copac a fost acum 20 de ani. Al doilea cel mai bun moment este acum.” – Proverb chinezesc
 • „Călătoria de o mie de mile începe cu un singur pas.” – Lao Tzu
 • „Dacă vrei să îți schimbi lumea, începe cu tine însuți.” – Mahatma Gandhi
 • „Totul este posibil. Imposibilul durează doar puțin mai mult.” – Dan Brown
 • „Când vezi o persoană de succes, vezi doar partea de sus a aisbergului. Dedicația și efortul sunt sub apă.” – Unknown
 • „Nu este important cât trăiești, ci cum trăiești.” – Unknown
 • „Nu judeca o zi după recoltele pe care le-ai cules, ci după semințele pe care le-ai plantat.” – Robert Louis Stevenson
 • „Viața este ceea ce ți se întâmplă în timp ce ești ocupat să faci alte planuri.” – Allen Sanders
 • „Cineva, undeva, așteaptă cu nerăbdare ceea ce numai tu poți oferi.” – Oprah Winfrey
 • „Dacă poți să visezi, poți să faci.” – Walt Disney
 • „Viața este o șansă, profită de ea.” – Theophrastus
 • „Obiectivul vieții este să trăiești în acord cu tine însuți.” – Oscar Wilde
 • „Oamenii se tem de ceea ce nu înțeleg.” – Andrew Smith
o caricatură pe zi de Mihai Matei
nu ne mai copiaţi că vă târâm prin tribunale! toate drepturile rezervate!